Sports Achievements-2023-24 |
Event/Organizer |
Name of Student |
Class |
Position/Prize |
Basketball |
Sahil Rajguru |
XII G |
First- Senior Boys |
|
Arham Jain |
XII C |
|
|
Harman Singh |
XII B |
|
|
Harsh Khurana |
XII C |
|
|
Nidhish Rajput |
XII C |
|
|
Rajjot Singh |
XI F |
|
|
Aarav Chopra |
XI C |
|
|
Pratyush Dubey |
XI C |
|
|
Aaryan Choudhary |
XII A |
|
|
Prakhar Virang |
XII E |
|
|
Pranjal Jain |
XII E |
|
|
|
|
|
Volleyball |
Priyam Neema |
XII A |
Second- Senior Boys |
|
Aaryan Sethia |
XII B |
|
|
Mustafa Kalyanpura |
XI E |
|
|
Daksh Mehta |
XII C |
|
|
Arnav Mangwani |
XII A |
|
|
Aayush Mujalde |
IX A |
|
|
Rajveer Bhatia |
X C |
|
|
Shresth Mittal |
XII D |
|
|
Yuvraj Singh Rathod |
XII E |
|
|
Naman Jain |
X A |
|
|
|
|
|
Footbal |
Lakshya Tibbani |
XII D |
First- Senior Boys |
|
Divit Khandelwal |
XII E |
|
|
Shibik Rajpal |
XII E |
|
|
Yash Mathur |
XI A |
|
|
Atharv Shirur |
X D |
|
|
Udayan Singh Champawat |
XII |
|
|
Swayam Lakhotia |
XI C |
|
|
Maharsh Maheshwari |
X B |
|
|
Parth Goswami |
XII F |
|
|
Shivang Tiwari |
X E |
|
|
Aditya Chhabria |
XI F |
|
|
Manthan Kag |
IX F |
|
|
Dhairya Chadha |
IX B |
|
|
Lohitaksh Mishra |
X F |
|
|
Nishit Khandelwal |
X C |
|
|
Areen jain |
XI F |
|
|
Vedant Rai |
X B |
|
Sahodaya Samagam Inter School Football event organised by Medicaps International School |
Shibik Rajpal |
XII E |
|
|
Atharv Shirur |
X D |
|
|
Shivang Tiwari |
X E |
|
|
Parth Ramchandani |
XII F |
|
|
Udayan Singh Champawat |
XII A |
|
|
Vedant Rai |
X B |
|
|
Nishit Khandelwal |
X C |
|
|
Lohitaksh Mishra |
X F |
|
|
Jayaditya Singh Sisodiya |
XI D |
|
|
Muaviya Sheikh |
XI D |
|
|
Divit Khandelwal |
XII E |
|
|
Aaryan Sethia |
XII B |
|
|
Aditya Chhabria |
XI F |
|
|
Maharsh Maheshwari |
X B |
|
|
|
|
|
Basketball |
Ashita Dubey |
XII C |
Second- Senior Girls |
|
Kavanshi Agrawal |
XI D |
|
|
Tithi Jainkar |
X E |
|
|
Aaryima Jain |
X B |
|
|
Pari Khandelwal |
IX A |
|
|
Avni Jain |
IX C |
|
|
Aarya Dhundale |
IX B |
|
|
Aditri Shrivastava |
IX D |
|
|
Rishika Jain |
XI F |
|
|
Manya Ludwani |
IX F |
|
|
Lakshita Sharma |
IX B |
|
|
Riddhi Ahirrao |
X E |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Swimming |
|
|
|
Inter School ‘Amritam’ Swimming Championship organised by Golden International School |
Parishi Jagwani |
VII C |
Bronze medal in U-14, 50 M Breaststroke |
|
|
|
|
Table Tennis |
|
|
|
SGFI State Tournament organised by School Shiksha Vibhag Indore |
Pavi Pardeshi |
IX B |
First( U-19), represent Nationla as a Captain |
Skating |
|
|
|
M.P.Open State Level Skating Competition organised by Ratlam Roller Skating Association |
Rishit Supekar |
X B |
Gold medal in Rink-5 and Silver medal in Road-4 1 lap in skating inline group in 14-17 years Boys’ category |
CBSE West Zone Skating inline 300m Competition organised by IES School, Bhopal |
Rishit Supekar |
X B |
Bronze medal in U-16 Boys category |
|
|
|
|
Badminton |
|
|
|
Invitational Inter School Badminton Competition organised by NDPS, Indore |
Swasti Sharma |
VI C |
Bronze medal in U-14 Singles Girls’ category |
CBSE West Zone Badminton Championship 2023 organised by Raghuwansh Public School Sendhwa |
Tanvi Dubey |
VI C |
First runner Up, qualified for nationals |
|
Swasti Sharma |
VI C |
|
|
Jesika Daniel |
VI D |
|
Shooting |
|
|
|
CBSE West Zone Shooting Competition organised by IPS School, Indore |
Aashi Khurana |
VII D |
Silver medal in U-14 Girls category |
|
|
|
|
Cricket |
|
|
|
SGFI State Levbel Cricket Tournament |
Vedant Sharma |
VIII D |
Selected for Indore Division team |
67th State Level School Cricket Competition |
Sanika Jain |
IX A |
First, U-17 |
Cricket Tournament organised by MPCA |
Arnav Sharda |
X C |
Selected in MPCA National Team. |
|
|
|
|