MULTITUDINOUS EXPRESSIONS

Cultural Achievements 2017 -2018

Event/Organizer Name of Student Class Position/Prize
Drawing Competition organised by  Yashaswini Joshi IX D First
Madhya Pradesh Pollution Control  Nandini Bhachawat IX B Third
Board on the occasion of World 
Environment Day
Slogan Writing Competition organised  Yashaswini Joshi IX D Third
by Madhya Pradesh Pollution Control 
Board on the occasion of World 
Environment Day
Drawing Competition organised by  Yashaswini Joshi IX D First
Indian Postal Services Nandini Bhachawat IX B Second
Quiz Competition organised by  Yashaswini Joshi IX D Third
Indian Postal Services
Art Olympiad organised by Standard Winner OF Overall Championship
Public School
Poster Making Yashaswini Joshi IX D First
Collage Making Kirat Kaur Bhatia XII D First
Mansi Verma XII D Third
Cartooning Manaswee Chandwaskar X D First
Painting Competition Organised by M.P  Ojaswini Trivedi III F First
Pollution Control Board
Gurbani Gayan Kirtan Competition Uttara Kulkarni XII B Best Performance Award, cash prize 
organised by Mata Gujri Foundation Mann Jain XI F INR 2000
Hiti Nigam IX C
Samarjeet Kaur Dilawari IX C
Purnima Pant IX D
Rableen Kaur Chhabra VII F
Antriksha Gupta IX F
Inter School Hindi Debate Competition Siddharth Sisodiya XI E First, cash prize INR 1500
organised by Mata Gujri Foundation
Inter School Hindi Debate Competition Raj Sahu XI F First
organised by Mata Gujri Girls’ Public
School
Inter School Radio Show organised by Uttara Kulkarni XII B Best Presentation Award
Choithram School, Manik Bagh under Mann Jain XI F
the aegis of ‘Reverberations’ Purnima Pant IX D
Chirag Chourasia IX G
International Youth Festival for History
and Civics -Reflections 2017 organised 
by  City Montessori School, Lucknow
1) Debate-Envisage Chelsea Sawlani XII F First
2) Group Discussion  Nandini Bhahawat IX B Third
3) Model Making-Sculpting ideas Aastha Vijaywargiya XII F Consolation
Anshika Bhargava XII D Consolation
Inteer School English Debate  Chelsea Sawlani XII F Adjudged as one of the best three speakers
Competition organised by The
Millennium School under the aegis of 
Sahodaya Schools Complex
Open Painting  Competition organised Samika Bijlni VII G consolation, Gift Hamper
by Ishaq Patel Public School Purva Bhardwaj XII F Second,  Gift Hamper
 
4th International Youth Convention
on commerce & Economics organised 
by city Montessori School, Lucknow
Business Plan Parv Birla XII F Third
  Prerak Murdia XII F
 
Enterpreneur Expression Poornima Pant IX F Second
 
Business Quiz Siddharth Sisodiya XI E Second runners up
Prerak Murdia XII F
Inter School Mime Event organised by Rableen Kaur Chhabra VII F First
Standard Public School under the aegis Khushi Nanwani VII F
of Sahodaya Schools Complex Rijul Agrawal VII F
Sajal Maheshwari VIII C
Shubhansh Sharma VIII C
Guneet Singh Saini VIII C
Hardik Pardesi VIII C
Himanshu Rathi VIII B
Sanjana Salecha VIII D
National Online Painting competition  Yashaswini Joshi IX D Bronze Medal, Group 3( 7th-9th std)
organised by www.Dessin School of 
arts.com
Indore ke Hunar Baaz- a Talent Show  Ninad Behl IX D Received Star Performance Award 
organised by Rotary club of Indore
Inter School Competition organised by
Sarda Ramkrishna Vidya Mandir on the
occasion of National Youth Day
a) Declamation Siddharth Sisodiya XI E Second
b) Essay Writing Deval Maheshwari VII E First
c) Tanishq Dhakad Vishesh Wagh XI F Second
Picasso Art Contest organised by   Nandini Bhachawat IX B Recognised as Star Artist
Picasso Art Contest.com
On the Spot Painting Competition  Nandini Bhachawat IX B Consolation
organised by Free Press Samika Bijlani VII G Consolation
Inter School Competition
organised  by New Digamber Public 
School during Spandan a Fest
a) Indian Folk Song ( group)  Shambhavi Manjrekar VIII A First
Prajakta Mandiga VI E
Prasheela Mandiga VI C
Sailakshmi Nair VI D
Animesh Jain VI B
Ankit Sharma VI A
Paridhi Talreja VI A
Vinisha Wagh VII G
Anaa Pathak VII A
Charvi Sharma VIII E
Sanyukta Gokhale VIII A
Vishakha Holkar VIII E
Paravi Wadhwani VIII A
Shubhi Rishi IX D
b) Still Life competition Mihir Adhikari VII B First
c) Stone Painting Pragati Verma VII D First
Painting Competition Organised by M.P  Ojaswini Trivedi III F First
Pollution Control Board
Inter School  Folk Song Event Nirjara Jain IV C Third
held at Choithram School, Manikbagh Purna Gangwal IV E
Nikunj Agrawal IV C
Aryaman Joshi IV F
Kushagra Khandelwal III E
Samit Tiwari III E
Tanay Mukherji V A
Gotra Dwivedi V B
Sahaj Maheshwari V C
Ananya Aren V A
Swarna Sharma V C
Daksh Sood V E
Nikita Gandhe V D
Kavanshi Agrawal V D
Times Spark Scholarship Exam  Nandini Bhachawat IX B Received Platinum certificate of Merit and
coducted by The Times Group’ placed under top 10 percent participants
 
 
Rose Show Drawing Competition organised by Malwa Rose Society,Indore Department of Horticulture and Food Processing, Govt of India  Nandini Bhachawat IX B Third