MULTITUDINOUS EXPRESSIONS

Cultural Achievements 2016 -2017

Event/Organizer Name of Student Class Position/Prize
Painting Competition organised by Yashashwini Joshi VIII B adjudged as the best painting
Madhya Pradesh state Bamboo Mission
Painting Competition organised by Yashashwini Joshi VIII B Received 2nd prize worth  rupees 6500
Treasure Island Mall
Inter School Indian Classical Fusion Dance Event  organized by Choithram  School,Manik Bagh under the aegis of Reverberations Rishika Gehani VIII B One of the three best presentations
Jigyasa Jain VIII B
Yogita Chhangani VIII D
Varnika Mishra VIII E
Jyeshstha Mishra IX F
Nehal Gadia IX A
Muskan Jain IX D
Nandini Gangrade IX E
Meghna Vyas IX F
Priyal Agrawal X B
Shreya Bute X B
Geetika Chopra X B
Inter School on the Spot Photography Competition organised by Indus World School Aman Panjwani XI  Third
Inter School Junior Master Chef organized by Choithram School Manik Bagh Nirjara Jain III B Second
Bhavya Binani III A
Naitik Papriwal IV B
Jiya Jain V B
Soham Haryani V D
Sparkling Imagination 2016 organised by Picasso Art Contest.com Nandini Bhachawat VIII A Received ‘Sparkling Star Artist Award’
Inter School Painting Competition Yashashwini Joshi VIII B Received first prize worth Rupees 500
organised by Ahilya Utsav Samiti
Stamp design Competition organised by Bhartiya Daak Vibhag Nandini Bhachawat VIII A Silver Medal
Yashashwini Joshi VIII B Bronze Medal
Inter School Shloka Recitation Competition organised by Sanskrit Bharti Shambhavi Manjrekar VII A First
Yashashwini Joshi VIII B Consolation
Mann Jain X A Consolation
Himanshi Tandi VIII C Consolation
Samyak Jain IX F Consolation
Inter School Poem Recitation Competition organised by M.P. Rashtra Bhasha Prachaar Samiti Aashi Malviya XII A First
Certificate of Excellence from Devansh Mishra X B Coordinated the world Record of’ most
Golden Book of World Records people holding mug with artificial limb’
supported by Rotary Club.
Inter School Drawing Competition by Manasvi Binani V E Consolation
organized by IPPS School
Inter School Drawing Competition Nandini Bhachawat VIII A First
 organised by C-21 Mall and Malhar Mall Yashashwini Joshi VIII B Second
Inter School Drawing and Painting  Dhwani Godha VIII E Best Presentation Award
competition organised by Sahodaya
Schools Complex at Sant Shri Asaram 
Gurukul
Inter School Photography Event Avni Sahu X D The school team won one of the Three Best 
  organized by Choithram School, Manik Nakshatra Tibbani X A Presentations
 Bagh under the aegis of Reverberations Aditya Raj Jhanwar X A
Dainik Bhaskar Junior Editor III organised Purva Bhardwaj XI F Meritorious Winner 
by Dainik Bhaskar
2nd National Student Exchange  Team won in 8 events out of 9 
Programme organised by DPS Sagar
Exhibition (group activity) Disha Trivedi XII F team won first prize
Nutan Keswani XII F
Purva Bhardwaj XI F
Chelsea Sawlani XI F
Parv Birla XI F
Prerak Murdia XI F
Street Play(group activity) Disha Trivedi XII F team won third  prize
Nutan Khandelwal XII F
Purva Bhardwaj XI F
Chelsea Sawlani XI F
Parv Birla XI F
Prerak Murdia XI F
Folk Dance (group activity) Disha Trivedi XII F team won second prize
Nutan Keswani XII F
Purva Bhardwaj XI F
Chelsea Sawlani XI F
Parv Birla XI F
Prerak Murdia XI F
Best out of Waste Nutan Keswanii XI F team won first prize
Parv Birla XI F
Poster Making Purva Bhardwaj XI F Second
Photography Prerak Murdia XI F Second
Quiz Disha Trivedi XII F team won second prize
Prerak Murdia XI F
Collage making Disha Trivedi XII F team won third  prize
Nutan Keswani XII F
Purva Bhardwaj XI F
Chelsea Sawlani XI F
Parv Birla XI F
Prerak Murdia XI F
Inter School Drawing Competition Nandini Bhachawat VIII A Third
organised by IPPS Yashashwini Joshi VIII B Consolation
Drawing Competition organised by  Nandini Bhachawat VIII A First, Cash prize Rupees 3000 
Treasure Island Mall Yashashwini Joshi VIII B Third, Cash prize Rupees 3000 
‘Draw a Doodle’ Doodle Making Competition organised by Vidhigya School of Skills at Sanmati School Manaswee Chandwaskar IX D Second
Dance Competition organised by Karyalay Sambhagiya Baal Bhawan, Indore Rishika Gehani VIII B Best Dance performance, gift & certificate
Painting Competition organised under  Yashashwini Joshi VIII B First, invited for video conferencing session
a ‘Smart City Campaign’ at collectorate with the PM Mr. Narendra
Modi
Sindhi Story telling Competition organized by Sindhi Sangat Anishka Israni V D Participation Certificate
Hardik Jotwani V D
Krish Makhijha V A
Sanjeevani Hoondlani IV D
Inter School Drawing Competition Aditya Choudhary IX D Third
organised by Emerald Heights School Tanay Maheshwari VI A Consolation
Inter School Ramp Walk Competition Anika Sharma Nur A Third
organized by Standard Public School
Inter School Painting Competition Nandini Bhachawat VIII A Their paintings got published in the calender
(Rangrezz)organised by 94.3MY FM Yashashwini Joshi VIII B